Volleyball

CONGRATULATIONS LADY BULLDOGS
BI DISTRICT CHAMPIONS!


Click
 here for printable schedule
     

             Head Coach:  Dawn Stewart  
                           Sub Varsity Coaches: Ashley Smith. Lauren Dalton      
              903-693-2552 ext. 1135
              903-693-7753 fax
                                                                          
Date Time                  VARSITY Record
Aug. 4 11am scrimmage vs White Oak/Central Heights ---
Aug. 7 7pm @ Bullard W 30-28,25-13,25-23    
Aug. 9 4pm @ Garland Sasche L 25-12, 25-12, 25-17
Aug. 10-11 TBA @ Garland tournament W4  L2
Aug. 14 7pm vs Cumberland W 25-4, 25-12, 25-6
Aug. 17-18  TBA @ ETBU tournament W5  1st place
Aug. 21  4:30 @ Marshall W 25-11, 25-6, 25-9 
Aug. 21 4:30 @ Marshall vs New Diana W 25-23, 25-16, 28-26 
Aug. 23 & 25  TBA @ Edgewood tournament W5  L1 2nd place
Aug. 28  4:30 @ Lindale L 22-25,13-25,22-25 
Aug. 28 4:30 @ Lindale vs Quitman W 26-24,25-15,25-16 
Sept. 4  7pm @ Hallsville L 20-25,22-25,18-25 
Sept. 7  4:30 @ Pleasant Grove W 25-22,25-23,16-25,18-25,20-18 
Sept. 11  6pm vs Longview Christian cancelled 
Sept. 14  4:30 vs Pleasant Grove W 25-21,20-25,25-20,25-17 
Sept. 18  4:30 @ Jasper W 25-18,25-9,25-17 
Sept. 21  4:45 @ Gilmer (time change) L 16-25,23-25,26-24,20-25 
Sept. 25  7pm vs Center W 25-16,25-7,25-8 
Oct. 2  6pm @ Huntington       time change W 25-23,23-25,25-17,25-19 
Oct. 6  12:30 @ Rusk   cancelled
Oct. 9  7pm vs Jasper (teacher night) W 25-16,25-15,25-12 
Oct. 16  7pm @ Center W 25-7,25-12,25-5
Oct. 23  6pm vs Huntington (senior night)  time change W 25-23,22-25,25-23,25-17 
Oct. 27  4pm warm up game vs West Rusk W 28-30,25-22,25-27,25-16,15-8 
Oct. 29  7pm @ Whitehouse vs Palestine  Bi district W 25-19,25-11,25-11 
Nov. 1  7pm  @ North Forney vs China Spring   Area L 25-17,11-25,14-25,25-21,6-15 
Date Time JUNIOR VARSITY Record  
Aug. 4 11am scrimmage vs White Oak/Central Heights ---                  
Aug. 7 5:30 @ Bullard W 25-9,25-22              
Aug. 9 & 11   TBA @ Gary tournament W3  L3
Aug. 14 5:30 vs Cumberland W 25-11, 25-4
Aug. 18 TBA @ Hallsville tournament 1st Place W3  L0
Aug. 21  4:30 @ Marshall W 25-16, 25-10 
Aug. 21  4:30 @ Marshall vs New Diana W 25-13, 25-9
Aug. 28  4:30 @ Lindale  W 25-20, 27-29,25-19 
Aug. 28  4:30 @ Lindale vs Quitman W 25-16,25-21 
Sept. 4  5:30 @ Hallsville W 25-20,25-22 
Sept. 11  4:30 vs Longview Christian cancelled 
Sept. 18  5:30  @ Jasper W 25-19, 25-11 
Sept. 21  5:30 @ Gilmer L 25-22,20-25,19-25
Sept. 25  5:30  vs Center   (updated) W 25-13,25-4 
Oct. 2  4:30 @ Huntington    time change W 24-26,25-20,15-12 
Oct. 6  11am @ Rusk  cancelled
Oct. 9  5:30 vs Jasper W 25-11,25-21 
Oct. 16  5:30 @ Center W 25-14,25-25,15-6 
Oct. 23  4:30 vs Huntington   time change W 25-22,25-16
Date Time FRESHMAN Record
Aug. 4            11am scrimmage vs White Oak/Central Heights     ---                    
Aug. 7 4:30 @ Bullard W 13-25,27-25,15--8      
Aug. 14 4:30 vs Cumberland W 25-5, 25-19
Aug. 18 TBA @ Hallsville tournament W1  L2
Aug. 21  4:30 @ Marshall cancelled 
Aug. 21 4:30 @ Marshall vs New Diana cancelled
Aug. 28 4:30 @ Lindale W 25-21,25-15 
Aug. 28 4:30 @ Lindale vs Quitman W 25-17,25-22
Sept. 4 4:30 @ Hallsville L 15-25,14-25
Sept. 18  4:30  @ Jasper  
Sept. 21  4:30  @ Gilmer W 26-24,25-20 
Sept. 25  4:30 vs Center  (updated) W 25-14,25-8 
Oct. 2  4:30  @ Huntington cancelled 
Oct. 6  10am  @ Rusk  cancelled
Oct. 9  4:30  vs Jasper W 25-11,25-16
Oct. 16  4:30  @ Center W 25-16,25-13 
Oct. 23  4:30  vs Huntington cancelled